Olej do parkietów i podłóg

Natural - Olej do parkietów i podłógZakres zastosowania

Olej do parkietów NATURAL powstały w procesie przetwórstwa olejów roślinnych głęboko wnika w podłoże, znacznie je wzmacnia i chroni szczególnie narażone na zniszczenie powierzchnie podłóg drewnianych, korkowych i kamiennych. Bezbarwny, blokujący promienie UV.
Produkt skontrolowany według EN 71-3

Składniki:
Czyste olej roślinne, wartościowe żywice balsamiczne, oleje, światłotrwałe pigmenty ziemne i mineralne, bezołowiowe sykatywy. Prosimy o przeczytanie pełnej wersji naszej deklaracji.

Przygotowanie:
Podłoga musi być chłonna, czysta, sucha (wilgotność drewna 18%) i gładko wyszlifowana. Stare i odnawiane podłogi parkietowe należy sprawdzić pod względem ewentualnej obecności starych kolorowych bejc i pigmentów.

Szlifowanie:
Papier ścierny o ziarnistości 80/120/220
Siatka szlifująca: 120

Pierwsze nakładanie:
Olej do parkietów wylać na powierzchnię i rozprowadzić na drewnie za pomocą pędzla, gąbki lub szpachli gumowej.

Drugie nakładanie:
Po upływie ok. 30 minut nanieść na pierwszą, jeszcze wilgotną warstwę (po mokrej powierzchni należy poruszać się w obuwiu owiniętym tkaniną). W przypadku bardzo zniszczonych powierzchni lub bardzo chłonnego podłoża należy wykonać trzecie nakładanie (sposób postępowania jak przy drugim nakładaniu). Narzędzia umyć roślinnym mydłem olejowym i wodą.

WAŻNE:
Nadmiar preparatu należy zebrać!
Po upływie 30 minut od ostatniego nałożenia należy zebrać niewchłonięty olej parkie-towy za pomocą miękkiej szmatki. Klejące się miejsca zmyć szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem olejów naturalnych. Dokładne zebranie nadmiaru oleju gwarantuje dobry rezultat!

Egzotyczne gatunki drewna:
Ciemne i szczególnie bogate w pigmenty gatunki drewna egzotycznego należy po szlifowaniu wykończeniowym dobrze natrzeć alkoholowym rozpuszczalnikiem NATURAL, wykonać kontrolnie test wodny, w razie potrzeby ponownie natrzeć alkoholowym rozpuszczalnikiem. W przypadku drewna egzotycznego na zakończenie koniecznie użyć pszczelego wosku do podłóg NATURAL.

Czas wysychania:
Po podłodze można chodzić po upływie 24 - 48 godzin. Przez kolejne dwa tygodnie należy chronić podłogę (do ostatecznego stwardnienia). Dobrze wietrzyć pomieszczenie! W pierwszych tygodniach po zastosowaniu preparatu zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia. Dopiero po upływie 2-3 tygodni można wykładziny (dywany itp.).

Gatunki drewna zawierające kwas garbnikowy
(dąb itd.) oraz ciemne podłogi należy po ok. 14 dniach zmyć na ciepło jedynie lekko je zwilżając. Do mycia użyć specjalnego środka czyszczącego – ługu mydlarskiego. W ten sposób zostaną usunięte rozpuszczalne w wodzie pigmenty, które mogły wy-trącić się z drewna. Następnie można nanieść na powierzchnię cienką warstwę pie-lęgnacyjnego oleju woskowego i wypolerować.

Wskazówka
W celu uzyskania jeszcze ładniejszej powierzchni zalecamy – po suszeniu trwającym co najmniej 24 godziny lub dłużej – zeszlifowanie powierzchni papierem ściernym (ziarnistość 320) lub włókniną szlifierską. Po dokładnym odkurzeniu pyłu szlifierskiego jeszcze raz wypolerować powierzchnię po uprzednim nałożeniu cienkiej warstwy oleju do parkietów lub pszczelego wosku do podłóg.
UWAGA!
Pracować wyłącznie na zimnej podłodze. Do czasu zakończenia prac należy koniecznie wyłączyć ogrzewanie podłogowe!

Pielęgnacja:
W ciągu pierwszych dwóch tygodni czyścić tylko na sucho. Do bieżącej pielęgnacji polecamy: specjalny środek czyszczący NATURAL oraz pielęgnacyjny olej woskowy.
W żadnym wypadku nie używać do czyszczenia podłogi ścierek z mikrowłókna. Jeżeli konieczne jest gruntowne oczyszczenie powierzchni, polecamy intensywny środek czyszczący NATURAL. W razie potrzeby miejscowo nanosić na powierzchnię podłogi pielęgnacyjny olej woskowy.

Dane techniczne:
Temperatura zapłonu: powyżej 100ºC
Zużycie: pierwsze nakładanie: ca 30 m2/ l
drugie nakładanie: ca 50 m2/ l

Rozcieńczanie:
rozpuszczalnik olejów naturalnych NATURAL
Opakowanie: 0,75 l / 2,5 l / 10 l / 30 l

UWAGA!
Szmatki nasączone olejem należy koniecznie przechowywać w zamknię-tych pojemnikach (blaszanych puszkach), większe płaty rozwieszać rozłożone lub wyprać
w roślinnym mydle olejowym. Istnieje możliwość samozapalenia ze względu na obecność schnących olejów roślinnych!
Produkt zawiera kobalt. Podczas wstępnego i pośredniego szlifowania zalecamy używanie maski przeciwpyłowej.

Przechowywanie:
Produkt należy przechowywać w dobrze zamkniętym pojemniku i w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Postępowanie z resztkami:
Resztki farby i rozpuszczalników, także tych pochodzenia naturalnego, nie powinny dostać się do ścieków ani do gruntu! Całkowicie opróżnione puszki lub zaschnięte resztki farby nie stanowią odpadów o charakterze specjalnym i mogą być odprowadzone na złom, względnie wyrzucone ze zwykłymi odpadami.

Regulacje prawne:
W razie potrzeby należy zażądać wydania karty charakterystyki substancji chemicznej.

Wszystkie dane są wynikiem naszych długoletnich badań i praktycznych doświadczeń. Mimo to zalecamy przeprowadzenie własnych prób przed każdym użyciem. Niniejszy arkusz jest jedynie materiałem informacyjnym i doradczym. Nie jest on podstawą do żadnego rodzaju roszczeń prawnych. Natural Naturfarben są produktami firmy Scherzenlehner Harze GesmbH und CoKG, A-4060 Leonding/Linz, tel.; +43 (0)70/674957, fax: 674957-9; e-mail: office@natural.at.

Odpisy, kopie i publikacje niniejszych arkuszy oraz ich fragmentów są dozwolone tylko po uzyskaniu naszej pisemnej zgody.


pobierz: Karta techniczna produktu - technika nakładania