RAMOWE OGÓLNE ZASADY BIEŻĄCEJ KONSERWACJI
PODŁÓG OLEJOWANYCH


Bieżące oczyszczanie - podstawowa konserwacja:

Czyszczenie na sucho: mopem, szczotką z włosiem lub odkurzaczem.
Czyszczenie na mokro: 50 ml mydła z oleju roślinnego na pięć litrów wody w wiadrze. Ślady powstałe podczas chodzenia oraz przylegające zabrudzenia usunąć lekko wilgotną, dobrze wykręconą szmatką.

Uporczywe plamy:

Najpierw przemyć mydłem olejowym z wodą, a następnie zetrzeć plamę samym mydłem i włókniną ścierną.
UWAGA: zmywanie nierozcieńczonym mydłem nie może trwać dłużej niż 5 minut, na koniec należy je całkowicie zetrzeć za pomocą wilgotnej szmatki, miejsce działania dobrze wysuszyć i nałożyć niewielką ilość pielęgnacyjnego oleju woskowego,

Nie dające się ręcznie usunąć plamy, zarysowania:

Zeszlifować plamy zgodnie z kierunkiem ułożenie włókien za pomocą papieru ściernego o ziarnistości 150 - 180. Szlifowanie wykańczające przy użyciu papieru o ziarnistości 220 - 240. Wetrzeć pielęgnacyjny olej woskowy i po upływie ok. 30 minut wypolerować. 1 - 2 dni ostrożnie obchodzić się z wyczyszczonym miejscem.

Wskazówka:

Ślady gumy, ślady obcasów, itp. najlepiej usuwać zwilżając je niewielką ilością pielęgnacyjnego oleju woskowego i dobrze ścierając.

Bieżąca konserwacja:

Spryskać dobrze oczyszczoną podłogę twardym woskiem nabłyszczającym, rozprowadzić go równomiernie cienką warstwą za pomocą mopa (nie polerować) i poczekać aż wyschnie. Dopiero po upływie około 15 minut wypolerować miękką, czystą szmatką lub białym padem.

Odświeżanie:

Na oczyszczoną i suchą podłogę nanieść za pomocą szmatki cienką warstwę pielęgnacyjnego oleju woskowego i wetrzeć go. Po upływie około 30 minut wypolerować. Przynajmniej przez 1 - 2 dni ostrożnie obchodzić się z podłogą i nie ścierać jej na mokro.

Uwaga:

Nasączone olejem szmatki należy po użyciu wyprać używając mydła z oleju roślinnego, względnie rozłożone rozwiesić i pozostawić do wyschnięcia lub też przechowywać je w zamkniętej blaszanej puszce. W przeciwnym wypadku istnieje możliwość samozapalenia!